تبلیغات
نسیم بهشت زارچ - مصاحبه یا سید موسوی قهار
هنگام خواندن این دعا فكر می‌كردید به دعای همیشگی ماه رمضان تبدیل شود؟
با توجه به حالی كه هنگام خواندن دعا داشتم گمان می‌كردم اتفاقاتی بیفتد. این دعا را با سوز خاصی خواندم كه این مساله را هر كسی كه دعا را می‌شنود متوجه می‌شود. اما اصلا فكر نمی‌كردم این دعا تا این حد محبوب و فراگیر شود.
چرا شما برای خواندن این دعا انتخاب شدید؟ گزینه دیگری هم وجود داشت؟
خیلی‌ها این دعا را خواندند، حتی بسیاری از دوستان خودم هم این دعا را خوانده بودند، اما كار آن‌طور كه باید، نشده بود. تا این‌كه در نهایت به تشخیص كارشناسان قرعه به نام من افتاد و برای خواندن دعای سحر انتخاب شدم.
این همه مهارت در خواندن یك دعای مذهبی از كجا آمده است؟
​از وقتی كودك بودم در شهر خودمان یعنی خمین، قرآن و دعا می‌خواندم. بخصوص در شب‌های ماه رمضان. در این میان پدر و برادرانم كه روحانی بودند هم خیلی تشویقم می‌كردند كه همین باعث شد علاقه‌ام به این كار چند برابر شود.
شما خودتان هم با این دعا سحری می‌خورید؟
مسلما این‌طور است. من برای این دعا زحمت كشیدم، حتی چند بار آن را خواندم تا تمام ایرادتش رفع شود و درنهایت این خواست خدا بود كه نتیجه كار خوب شود. لحظه‌ای كه این دعا را می‌خواندم انگار ارتباط مستقیمی با خدا داشتم و حالم كاملا متناسب با مفاهیم دعا بود. به همین دلیل فكر می‌كردم نتیجه كار خوب شود. دعا شرایط خاصی دارد و نباید براحتی آن را خواند، یعنی حال و هوای خاصی را می‌طلبد كه من در لحظه خواندن این دعا آن حال و هوا را داشتم.
در میان دعاها محبوب‌ترین برای شما كدام است؟
همین دعای سحر را كه خودم خواندم خیلی دوست دارم. دعای فرج و سمات را هم خیلی دوست دارم. در عین حال دعای سحری را كه مرحوم صالحی هم خوانده‌اند خیلی دوست دارم.
زمانی كه دعا پخش شد واكنش مردم چطور بود؟ واقعا به حس اصلی شما پی برده بودند؟
خودم موقع خواندن این دعا گریه‌ام گرفت و ضبط را قطع كردم. انتظار داشتم كسانی كه دعا را می‌شنوند این حس را درك كنند. زمانی كه دعا پخش شد تلفن باران شدم. همه تبریك می‌گفتند. تشویق مردم و این‌كه دعایم را دوست داشتند باعث شد احساس خوبی داشته باشم.
لذت‌بخش‌ترین لحظه‌ای كه دعای خودتان را شنیدید كی بود؟
همان بار اولی كه دعا پخش شد احساس خیلی خوبی داشتم به حدی كه گریه‌ام گرفت. البته توجه خانواده و فرزندانم به دعا هم برایم لحظات لذت‌بخشی بود.


به گزارش حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، استاد سید قاسم موسوی‌قهار، دعا خوان برجسته و مداح اهل بیت عصمت و طهارت، از چهره‌های پرافتخاری است که برخی ادعیه معروفه‌ای که در صدا و سیما اجرا کرده است، از جمله دعاهای سحر، سمات و فرج به گوش عموم مردم کشورمان کاملاً آشناست.
از این رو جمعی از مدیران شورای عالی قرآن جهت تقدیر از زحمات خالصانه‌ی حدود دو دهه فعالیت ایشان در رسانه، همچنین جویا شدن آخرین وضعیت بهبودی عارضه‌ای که در حنجره ایشان به وجود آمده، در منزل وی حاضر شدند و ساعتی را به گفت و گو نشستند.
بنابر این گزارش، در این ملاقات استاد موسوی قهار ضمن تشکر و ابراز خرسندی از حضور هیأت شورای عالی قرآن، به بیان خاطرات خود از سال‌های اجرای برنامه در محافل مختلف پرداخت.
لازم به ذکر است در این دیدار، سید علی سرابی، قائم مقام شورای عالی قران، دکتر امیر محمود کاشفی، معاون پژوهش و آموزش شورا، عباس امام جمعه، معاون تولید، محمد تقی میرزاجانی، رئیس حوزه ارتباطات و محمدیاسر کربلایی‌میرزایی، سرپرست اداری مالی شورا حضور داشتند


برای سلامتی امام عصر (عج) و همچنین سلامتی برای بهبود حال این استاد بزرگوار صلوات